Witryna poświęcona twórczości i życiu
Józefa Mackiewicza (1902 – 1985)

*

"Józef Mackiewicz budzi emocje. Niektórzy uważają go za jednego z największych polskich prozaików XX wieku, inni za zdrajcę i kolaboranta.

Był i jest niewygodny. Przez swój bezkompromisowy antykomunizm, przez ostry język, przez przywiązanie do prawdy..."

więcej

*

(88kB)

Józef Mackiewicz z córką Haliną
na ul. Ostrobramskiej w Wilnie, rok 1938,
pochodzenie zdjęcia – zobacz Album

*

"Mackiewicz był artystyczną i publicystyczną lekcją antykomunizmu, krańcowo zaangażowany w przekazywanie wartości. Taka krańcowość zawsze była mi bliska. Był pisarzem, o którym myślałem, że gdybym go czytał przez cały powojenny czas, nie popełniłbym hańbiącego etycznie akcesu politycznego. Wiedziano, dlaczego go odcinano od Polski. Ale ważna jest także uroda jego pisania".

Jacek Trznadel w rozmowie z Maciejem Urbanowskim
("Arcana" nr 51-52, 3-4/2003, s. 270)

*

Witryna ta jest elektroniczną biblioteką wycinków z czasopism, książek i publikacji internetowych. Znajdą się w niej z czasem – jako że będzie stale aktualizowana, także dzięki Państwa, czytających te słowa, pomocy – wszystkie podstawowe informacje o życiu publicznym i osobistym oraz dokonaniach twórczych Józefa Mackiewicza. Będzie można tu także znaleźć najważniejsze oceny i opinie na jego temat.

Wszystkie teksty będą cytowane w całości lub we fragmentach bez pytania o zgodę autorów i właścicieli mediów, z których zostały zaczerpnięte, chociaż oczywiście zawsze z podaniem kompletnego adresu bibliograficznego.

Jej majster ma nadzieję, że witryna stanie się żywym forum wymiany myśli czytelników prozy i publicystyki Józefa Mackiewicza, zarówno jego sympatyków jak i oponentów. Dlatego prosi o nadsyłanie wszelkich uwag i informacji na temat jego życia, twórczości i filozofii politycznej, informacji o tekstach (lub samych tekstów), których tu nie ma, a zdaniem Państwa powinny być, a także uwag i propozycji dotyczących samej witryny. Zastrzega sobie jednak prawo niezamieszczania wypowiedzi urągających dobrym obyczajom polemicznym i dobremu smakowi.

 

*

Z głębokim żalem zawiadamiam, że 8 sierpnia 2017 r. zmarł Zygmunt Simbierowicz alias Kamil Koszyrski, twórca strony poświęconej Józefowi Mackiewiczowi. Człowiek wielkiej pasji, dobry przyjaciel. Módlmy się, aby miłosierny Bóg przyjął Go do swojego Królestwa.

 

*

Powiadamiacz

Kto z Państwa ma ochotę, może powiadomić znajomych o tej witrynie!

powiadom.4free.pl