powrótstrona główna
"Polskie Radio, Dwójka, Poniedziałek, 10 stycznia 2015, godz. 21.30,

Prowadzący: Dorota Gacek i Anna Lisiecka, Goście: prof. Maciej Urbanowski i prof. Wacław Lewandowski (historycy literatury)

Józef Mackiewicz: Polakom brakuje ducha przekory

- Jego tezy o polskim charakterze narodowym idą w kontrze do wizji tradycyjnej czy stereotypowej – podkreślał prof. Maciej Urbanowski, mówiąc o "trzeźwiącej i zaskakującej" lekturze nowo wydanych tekstów Józefa Mackiewicza.

- Jako krytyk Polaków i polskiej emigracji wygłaszał poglądy do dzisiaj prowokujące i nonkonformistyczne - opowiadał gość Dwójki o ideach znakomitego prozaika. - Mackiewiczowi brakuje w Polakach ducha przekory i rewolucjonizmu, dostrzega natomiast myślenie stadne, lęk przed wychyleniem się w grupy - tłumaczył badacz.

W grudniu 2015 r. do polskich księgarń trafiły trzy nowe książki Józefa Mackiewicza - dwa tomy zbierające wypowiedzi publicystyczne drukowane w emigracyjnej prasie : "Wielkie tabu i drobne fałszerstwa" i "Szabla i pałka gumowa" oraz tom listów Mackiewicza i jego żony Barbary Topolskiej do i od redakcji "Kultury".

Dzięki tym publikacjom dowiadujemy się m.in. o fascynującym zetknięciu się trzech osobowości: Jerzego Giedroycia, Barbary Toporskiej i, właśnie, Mackiewicza (eseje o demokracji autorstwa Toporskiej powinny być, mówił prof. Lewandowski, lekturą obowiązkową nie tylko dla każdego politologa). W audycji również o Mackiewiczu jako krytyku literackim: nastawionym na spór, choćby z Gombrowiczem.

Józef Mackiewicz jako krytyk literacki, publicysta i epistolograf (Strefa literatury/Dwójka)

powrótstrona główna